MATERIÁLY - RASTA COPÁNKY
Aneb z čeho všeho pletu.
Copánky pletu nejčastěji s přidáním umělých vlasů (kanekalon). Díky nim jsou copánky trvanlivější jak z vlastních vlasů, objemově bohatší a lze tak samozřejmě prodloužit i vaše vlasy (naplést copánky delší jak vaše vlasy.
kanekalon - - chemlon
CHARAKTERISTIKA JEDNOTLIVÝCH MATERIÁLŮ:
-
Jsou to syntetické vlasy . Kanekalon je profesionální materiál na pletení používaný v salonech. Je používán i na výrobu paruk. Má strukturu pravých vlasů. Je to nejlepší možná varianta.
-
V trvalé nabídce sou desítky, ba i stovky odstínů od přirozených až po extravagantní. Poslední leta nabídku rozšířily ombré materiály, ve kterých přechází jedna barva v druhou.
Existují rovné varianty, jakožto i různě zvlněné a pokroucené.
Vzorník barev kanekalonu zde. Můžete se i inspirovat nevšedními barevnými kombinacemi v této galerii. -
Trvanlivost copánků: až 6 měsíců. Doporučuji ale nosit max. 3-4 měsíců. Pak je dobré přeplést alespoň kontury. Nejpozději po 6 měsících je dobré přeplést komplet.
Chemlon (economy) - Z TOHOTO MATERIÁLU JIŽ NEPLETU
- Chemlon je umělé vlákno (polypropylen). Nejedná se o profesionální materiál. Dá se sehnat pouze v odstínech dle momentální nabídky výrobců a prodejců . Většinou jsou to různé barevné valéry (různé pestré barvy, jejich odstíny: zelené, modré, fialové, červené, vínové ... to v kanekalonu prakticky neexistuje). Nevýhodou je, že kromě černé je sehnání jiné přirozené barvy (blond, hnědá) velmi obtížné až takřka nemožné. Je o pár stovek levnější než kanekalon. Proto jej uvádím jako "Economy" variantu.
- Copánky z chemlonu mají tu nevýhodu, že poměrně rychle žmolkovatí. Při mytí oproti kanekalonu nasákávají ještě více vody a to může zbytečně přetěžovat kořínky. Díky tomu i mnohem déle schnou.
- Chemlon se dá sehnat v různých barevných odstínech, které ale bohužel nebývají vždy dostupné. Dá se sehnat černý, tmavě hnědý, béžová na blond vlasy. Dále pak bílý, různé modré, oranžové, červené, zelené, fialové, růžové... odstíny.
-
Trvanlivost copánků:3 měsíce. Při dlouhodobějším nošení doporučuji komplet přepletení.
-
Pokud jste na pletení z chemlonu zvyklí a chemlon si sami opatříte a nastříháte, pak nemám problém vám z něj copánky uplést. Ale rozhodla jsem se z něj již copánky nenabízet, neb těch pár ušetřených stovek mi za ten propastný rozdíl v kvalitě materiálu nepřijde adekvátní. Aneb šetření na nepravém místě.
- Tyto copánky se dají plést i jen z vlastních vlasů. Copánky ale vypadají poměrně řídké - velmi závislé na hustotě vašich vlasů, nicméně copánky vypadají málo bohatě i vlasatých jedinců..
-
Trvanlivost copánků: max. 1 měsíc.
Mluvit o nějaké konkrétní trvanlivosti u copánků z vlastních vlasů je velmi ošemetné. Velmi záleží na hustotě, kvalitě a střihu vašich vlasů, jak se vrtíte v posteli, jestli nosíte čapky/helmy...jak často budete copánky mýt, jestli budete plavat či potápět se ... A faktor asi nejdůležitější: je otázka, co ještě vám bude připadat na hlavě nositelné. Většinou tyto copánky z vlastních vlasů volí holky bosorky a divožínky, kterým nevadí trochu divočejší přírodní vzhled. Po pár dnech či týdnu nošení je třeba počítat s jemných chlupacením copánků. Jak jde čas, jsou copánky divočejší a divočejší.
Být na mě, tak tuto variantu nepletu. Ale žádali jste mě o ni, tak jsem vás vyslyšela.
Vlna a jiné příze - Z TĚCHTO MATERIÁLŮ NEPLETU
-
Některé pletařky používají i jiné příze pro pletení Rasta copánků. Já z nich ale nepletu. Většinou se jedná o bavlnu, tudíž je to nesyntetický materiál. Péče o copánky je s nimi obtížnější, materiál při mytí velmi velmi těžkne, je nevzhledný, výběr barev nepostačující a trvanlivost materiálu velmi malá.
Pokud ale chcete pár copánků z barevných bavlnek a přízí, nebráním se. Ale spíš si budete muset materiál přinést sami.
Náhledy fotografií ze složky VZORNÍKY